Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Westie Aditivo ARIA_Resort_&_Casino Venezolanos_en_México Adiós_pequena Colectivista World_library_of_folk_and_primitive_music,_vol_1:_England Wladyslawow_(Gmina_Żelechow) Colonia_Parque_Residencia Clécy Concilios_ecuménicos Vizconde West_4th_Street_Washington_Square_(estación) Yoro_(departamento) Ventaja_mecanica Col_rábano Viñetero Chojin_Sentai_Jetman Viabilidad_económica Colgante Colegio_de_Guardias_Jóvenes_«Duque_de_Ahumada» Cofradia_de_la_Santa_Vera_Cruz_Disciplina_y_Penitencia_(Zamora) Alcalde_de_Iquitos Comision_de_Arbitros_de_la_FIFA Aaron_Hernán Condado_de_Brewster Adria_Trescents_Ribó Villeneuve_les-Lavaur Wacław_Sierpiński Walter_Seymour_Allward Club_Atletico_Los_Castros Abu_l_Hasan_'Alí_(Muley_Hacén) Chrome_(navegador) Vuelta_a_Andalucía_2000 Ada_lehmannii WP:NDU Valle_de_roncal Citrus_hystrix_ssp_acida Aceros_comatus Coming_Soon_(pelicula_de_2008) Agrupación_Deportiva_Ceutí_Atlético Zulla Vapor_Coronel_Rosetti Clié Christian_Santos Victor_Hernandez_(futbolista) Alcion_cuellirrojo Colina_Kruopine_(Žybartonys) Clasificación_de_CONMEBOL_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2010 Chrysopsis Christopher_Sabat Alberto_I_(desambiguación) Aeropuerto_internacional_Jean-Lesage_de_Quebec Ysidro_Valladares_Sánchez Adolfo_Vienrich

html map