Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Alejandro_Roselott_Frias Linea_121_(EMT_Madrid) Las_locuras_del_rey_Jorge J._C._Mardrus Lista_de_numeros_EC_(EC_1.3) Letonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1932 Liga_Premier_de_Ascenso_de_México Jose_María_Balmaceda_Fernandez Jorge_Newbery_de_Venado_Tuerto Lavertezzo Liga_de_futbol_de_las_Islas_Malvinas Isabelinas Iván_de_la_Maza Le_Orme Ladislao_VI_de_Habsburgo_el_Postumo Javier_Suarez_Bernaldo_de_Quiros Laguna_Verde_(Comarapa) Joventut José_Ángel_Pardines Jerry_Weiss J_J_Sm Jose_Solé_Barbera Justin_Stewart Judsonia L'Avare Joaquin_Martinez_de_Zúniga_y_Diaz_de_Ilarraza Jonathan_Vaughters Kerkhoven_(Minnesota) Koeler Instrumento_musical_automático Liga_de_Campeones_de_la_UEFA_1955_56 Ley_General_de_Sanidad_de_España Lionbridge La_pintura_italiana Instituto_Nacional_de_Vías Linea_194A_(Interurbanos_Madrid) Kreutzberger Liga_keniata_de_fútbol Jon_Urzelai León_Cardona Lady_Fighter_AYAKA Jerez_Industrial_C.F. Linea_metaxas Lenguas_malibú Inuyasha_(personaje) La_celebración Inés_de_Aquitania_(esposa_de_Pedro_I_de_Aragón) Las_Minas_del_Rey_Salomón_(pelicula) J_Laurent Juan_Pablo_Avendano Instituto-Escuela_de_la_Generalidad_de_Cataluna Joan_Enric_Vives_i_Sicília Las_Palmas_(A_52) Juventud_Socialista_(España) La_evolucion

html map