Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chuck_Nevitt Vicepresidencia_Primera_de_España Conde_de_Alba Cinq_Mars-la-Pile Alchornea_glandulosa Aero_Mongolia Concurso_Nacional_de_Belleza_Señorita_Republica_Dominicana Châtonnay X_Leminia Yahya_al_Ġazāl Con_Con_National Concierto_para_tres_pianos_n_7_(Mozart) Comando_Cóndor Voleibol_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Seúl_1988 Chenopodium_probstii Vergara_(Treinta_y_Tres) Walker_Martinez_(Quinta_Normal) Cheimerius_matsubarai Aeropuerto_Internacional_de_Dublin Academia_Eslovena_de_Ciencias_y_Artes Compuesto_de_coordinación Academia_de_Arte_de_Berlín Al_descubierto_(programa_de_televisión) Accidente_del_Comet_4_de_Dan_Air Vlcek Commelyn._Cyrtandr._Bengal Chozas_de_Canales_(Toledo) Chenopodium_acutifolium Agronoma Aarón_García_Peña Yao_Wenyuan World_of_Warcraft:_Wrath_of_the_Lich_King Acusados_(serie_de_TV) William_Vincent_Fitzgerald V_S_P Villagarcía_del_Llano Clarion Concurso_de_mates_ACB Cocina_criolla_de_Luisiana Veleta Weekend_(canción) Cintura_pelvica Conilhac-Corbières Victoria,_Caldas Compañía_de_Telefonos_del_Estado Album_de_estampas_inglesas_con_el_ex-libris_de_María_Cristina,_Reina_de_Espana Vitória_Setubal Viktor_Shklovsky Xavier_Darcos Chicala Aeropuerto_de_Palm_Beach Víctor_Rodríguez_(desambiguación) Villa_Jose_Leon_Suárez Virginia_Slims_of_Chicago Alcolu_(Carolina_del_Sur)

html map