Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hospital_de_Minas_de_Riotinto Haci_Bektaş_i_Veli Hierba_del_ciego Muestra_Internacional_de_Danza_Contemporanea_en_Guadalajara Hochschule_fur_Gestaltung Angel_Javier_Pozuelo Hurin_(desambiguacion) Aphthonoides_lopatini Autobuses_de_tránsito_rápido Multiverso Gryting_de_Orkdal Modos_de_direccionamiento Hoher_Dachstein Armand_Forchério Athos_(personaje) Anna_Balletbo_y_Puig Anacolini HBOS_plc Minorville I.M.A. Hippeastrum_puniceum_f._spathaceum Anisantha_sterilis Hotel_Maria_Cristina Montverdun Hong_Kong_Rangers_Football_Club Hippocrepis_helvetica Avillers-sainte-croix Hermione_trewiana Assurdan_II Monasterio_de_Velika_Remeta Hal_Hartley Grupo_8_de_la_Copa_Libertadores_2011 Muhammad_ibn_Ali_ibn_Ganiya Huerta_murciana Mundial_78 Historia_del_Fútbol_Club_Barcelona_(1899_1910) Aurelio_parís_sanz_de_santamaría Hungría_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_2000 Aviones Anzaldua Humanista Milotic Anastasio_Bibliothecarius Arely_Muciño André_Rochais Haya_de_Canarias Guruji_com Ministro_de_Asuntos_Exteriores_de_la_Union_Europea Hijo_de_dios Moncloa-Aravaca Hernan_Martin_Pérez_Redrado Anillo_ocular I.Ae._16_El_Gaucho Antigua_sinagoga_de_Agreda Idioma_cámbrico

html map