Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

LNAI Isla_(Arnuero) Le_Pin_(Loira_Atlantico) Interaccion_magnetica_dipolar Kraljevec_Šemnički Levante_fértil Internet_interplanetario Jon_Scheyer Jokulhlaup Kevin_Torres La_Chica_de_Humo Iris_suaveolens Kola_(desambiguación) La_ultima_Cruz La_opera_Garnier Landscape_Marble Jardín_Botánico_de_la_Universidad_de_Lund Juan_Lopez_Ortiz José_Rochel_Morales Jose_Alves Juan_Martinez_Montanés_(pintura) Jaime_Bergman Jack_Gold Krestanska_a_demokraticka_unie_-_Československá_strana_lidová La_mujer_encinta La_Fayette_(Illinois) Kinloss_Abbey Levisticum_officinale_Koch Jon_"maddog"_Hall Las_coeforas Johnny_&_June:_pasion_y_locura Lichnanthe_defuncta Lenticulininae Itinere Ligny_sur-Canche Juan_ordeix Lista_de_municipios_de_La_Rioja_(Espana) Linn_LM-1 Lachnagrostis_avenacea John_Baselmans Kalamazoo José_Nalda_Garcia Jose_Gomez_del_Moral Jacobus_Cornelius_Matthaeus_Radermacher Jaguar_Supercharged Invasión_de_España León_Morra Jose_Díez-Canseco Juegos_Suramericanos_de_2022 Jose_Fernández_Montaña Kopoma_(municipio) Liga_Premier_de_Armenia_2011 Juan_José_Martínez La_provincia_de_Cartagena_en_la_guerra_de_los_supremos Kanjira

html map