Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Just_for_Kicks_(film) James_Carruthers James_Bay Krems Isabey John_Levison_Gower Jose_Luis_Alvarez_(desambiguacion) Lautaro_(estacion) Jardín_Botanico_de_Erlangen Jean_de_la_Bruyère Iztapalapa_(estacion) Joaquin_Sánchez_de_Toca LAV_Venta_de_Banos_Leon_Gijón José_de_Jesús_Negrete_Medina Kamui_Shirō Juan_Pablo_de_Aragon_y_Azlor Lindley Islas_Tachen Lead_Sails_Paper_Anchor Jean_Pierre_Chevenement Keiichi_(¡Oh_Mi_Diosa!) Johann_Christoph_Bach_I Letras_cuzquenas Kunio_kun_(personaje) Irish_Heartbeat_(canción) Josep_Maria_Espinàs Larroque_(Entre_Ríos) José_María_Hinojosa Lissotis_melanogaster Lista_de_los_símbolos_del_estado_de_Kentucky Laleu Juegos_de_la_Mancomunidad_de_1986 Jacques-Julien_Houtou_de_La_Billardière Libertyville_(Illinois) Israel_Military_Industries Javier_Rodríguez_Venta Jason_Grimshaw José_Rivas_Fontán Litsea Josefina_Serratosa Kornelia_Ender Ixtaczoquitlan_Veracruz Knattspyrnufélag_Akureyrar Joan_Todó_Cortiella K'an_Joy_Chitam_II Jacobo_Mahu La_Tordilla Juana_Azurduy Jermyn K5 La_Fosse_Corduan Lamela_(desambiguación) Laniarius_funebris Kate_&_Allie José_Maria_Iglesias_Inzurruaga

html map