Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sinfonia_num._4_(Brahms) TEX-86 Stizolobium_tuberosum Sistemas_de_referencia_de_actitud_y_rumbo Software_Libre_para_Uso_Civil Salto_de_Cervera_de_Pisuerga Tangia Sandro_Botticelli Teniente_1° Siroco_(L_9012) Thomas_Andrews_Hendricks Surakarta_(Indonesia) Slinky_(muelle) Segundo_molar Sistema_de_estudios_(cine) Tephrothamnus Tapinellaceae Síndrome_de_clase_turista Saint_Aubin-Sauges Smileage San_Gerónimo Shelley_Long Saint_Jean-d'Asse Takasagoya Teodoro_Llorente_Falcó Tesoro_de_España Thermus_thermophilus Tithymalus_villosus_var._trichocarpus Teagenes_de_Tasos Shatapatha_Bráhmana Socialdemocratas_(Eslovenia) San_Miguel_de_Sema Saint-André-le-Coq Saint-Yrieix-la-Perche Strengelbach Somos_tú_y_yo San_Jose_de_Oruna Segundo_intento_de_golpe_de_Estado_de_Venezuela_de_1992 Synolabus_bipustulatus Thüringer_Rostbratl Taraje Sonata_para_violonchelo_n.º_5_(Beethoven) Somalía_Italiana Sant_Cugat_del_Vallés Teodoro_de_Kiev Tongzhou Tomoderus_satoi Siyer-i_Nebi Strychnos_nux_vomica Torrijas_(Teruel) Toita_(Cayey) Tanysiptera_hydrocharis Sergio_García_Fernandez Total_Recall_(Padre_de_familia) Shogun:_señor_de_samurais

html map