Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chambon_le-Château Beavis_and_butthead_do_christmas Cerveza_Medalla_Light Campeonato_Sudamericano_de_Voleibol_Masculino_Sub-19 Babruysk Bernabé_Cordero Carmen_(grupo_musical) Belin-Beliet Bupleurum_stellatum Batalla_de_sekigahara Baécula Canarium_apoense Búfalo_cafre Calle_125_(linea_de_la_7_Avenida_Broadway) Challenger_de_Río_de_Janeiro Biscutella_varia_var._collina Bernardo_Perez-Ramirez Can't_We_Just_Sit_Down_(And_Talk_It_Over) Bandera_de_San_Juan_de_Luz Batallón_de_los_Búfalos_(Sudafrica) Campanarios_de_Bélgica_y_Francia Beechcraft_Starship Blanca_de_Navarra_(1177_-_1229) Batalla_de_himera_(480_a._c.) Campeonato_Mundial_CIC_de_Patinaje Central_nuclear_metsamor Bombilla_de_luz Bandera_de_norte_de_santander Benjamin_Araoz Caserio_Gorostiza Bf-109E-4 Belém_(Paraiba) Bactris_globosa Berberis_buxifolia_var_spinosissima Catedral_de_Worms Balthazar_de_beaujoyeulx CBRG Campo_di_Giove Biel_Fuencalderas Chaqueta_solar Castillo_d'Azay-le-Rideau Béisbol_en_España Canal_imperial_de_aragón Blue_Gender Banco_de_la_provincia_de_buenos_aires Campiña_Sur_(Córdoba) Canal_del_Congreso_de_Mexico Bloque_(roca) Bistriţa-năsăud Carlos_Díaz_(filosofo) Caballeros_de_la_mesa_redonda Centro_de_Investigaciones_Submarinas Chailly_en-Brie Catedral_de_Guayaquil Barleria_napalensis

html map