Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Prostanthera_cryptandroides Luis_Tejada_(futbolista) Prince_of_Tennis_Zenkoku_Taikai-Hen Raja_de_Casablanca Golpe_de_Estado_en_Mauritania María_Isabel_Studer_Noguez Psilopeganum_sinense Marco_Aurelio_Cota_(consul) Manuel_Bartual Real_e_Insigne_Congregacion_del_Santo_Sepulcro_y_de_Siervos_de_la_Orden_Tercera_de_Nuestra_Señora_de_los_Dolores_(Jaén) Granges_(Saona_y_Loira) Rafael_Argelés Lucilio Presas_de_Materiales_Sueltos Los_Pinguinos_de_Madagascar McDonnell_Douglas_MD_82 Lois_Alibèrt Marquesado_de_las_Carreras Receptores_acoplados_a_proteínas_G Luis_de_Gongora Los_Locos_(Suances) Línea_140 González_Pérez Macaca_nemestrina Magnificat_(oracion) Ludwig_Hilberseimer Manolo_González_(actor) Mathias_Schober Miguel_Soria_Montejano Miguel_Mea_Vitali Ranunculo_flammula Proclamacion_de_Rimini Luigi_Einaudi Gradiz Goof_Troop_(Video_juego) Luis_Leon Mattia_Gavazzi Puerta_del_Estiércol Menú_de_avion Luciano_bernardi Lue-en-Baugeois Microrregião_de_Aracaju Maria_Tomásia_Figueira_Lima Manuel_Martínez_Íñiguez Manzanilla_comun Medalla_de_oro_de_la_Reina_a_la_poesía Luis_Vicente_de_Velasco Proposito_golpista Razon_Pública Maîtresse_Francoise Ramón_de_Herrera Mark_46 Live_in_concert Rayo_(Puerto_Rico) Gominhaes

html map