Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipalidad_de_Sejas S._L. Función_quíntica Unami Glaciar_de_Rongbuk Municipio_de_Illinois Usagi_Tsukino Río_Holmul Ile_de_Ré Gesellschaft_für_Schwerionenforschung Técnicas_del_ermitano Universidad_de_Bufalo Turismo_en_Acapulco Gen_saltarín Fuero_viejo Uscio S_DAT Universidad_Nacional_José_Faustino_Sánchez_Carrion Retablo_Mérode Union_Cívica_Radical_Junta_Renovadora Municipio_de_Le_Sauk_(condado_de_Stearns,_Minnesota) Reina_Sofia_de_España Reishin_Kawai Río_Cosquín Museo_Arqueológico_Municipal_de_Lorca Túnel_Henry_E._Kinney Fritz_Klein_(Nazi) Tributos_indígenas Trique Río_Tuejar UPCH Religion_en_Perú Régimen_F._I._E._S. Iniciativa_de_Accesibilidad_Web Union_des_artistes_modernes Georg_Simmel George_W_Bush Inaki_Perurena Gas_de_leña Uebelinia Universidad_Catolica_de_América Municipio_de_Kingsland_(Arkansas) Iglesia_católica_bizantina_ítalo_albanesa Gilbert_Hérail Uta_na_pistim Rio_Komoe Remigen Urozhaini_(Gulkévichi,_Krasnodar) Futuro Rey_Felón Imperio_Portugues_de_ultramar Ubeda_(Alicante) Reyes_Estévez_López Inauguracion_presidencial_de_George_W._Bush_en_2005 Tumbero

html map