Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hipertrofia_nulipara_de_las_mamas Audi_Sport_Quattro Ayrens Milt_Dunnell Antuzede Analogos_de_benzodiazepinas Mundochthonius_pacificus Guerra_civil_de_sri_lanka Argyle_(Wisconsin) Monumento_al_centenario Hugo_von_Mohl Archicofradia_de_Nuestro_Senor_Jesucristo_Resucitado_(Murcia) Arte_neomudejar Moira_Mctaggert Miroungini Gudrún_Eva_Minervudottir Audeloncourt Aníbal_(Personaje_de_Pokémon) Montégut_Lauragais HD_52265 Herreranthus Autovia_Suroccidente_asturiano I_Am_(disco_de_Nas) Austrochilus Mordellistena_bistrigosa Anatomia_del_desarrollo Gumüştekin_Danishmend_Ahmed_Gazi Ascao_(Metro_de_Madrid) Habromys_chinanteco Aroma_Park_(Illinois) Arnay-sous-Vitteaux Humitas I_Alone André_Brink Hector_Augusto_Gonzalez_Guzmán Monocárpica Minota_carpathica Hebras Monumento_a_los_héroes_de_Iquique Anegu HD_35850 Historia_economica_de_Estados_Unidos_de_America Gualivá Athalamea Hawaiian_Gardens Mnemion_nemausense Augustus_Mack Monarquia_autoritaria Anales_de_Lough_Cé Asociación_Automovilística_Estadounidense Mourede Arhijan Ano_1419 Hyphessobrycon_axelrodi I_Am_A_Woman

html map