Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Isla_Rennell_Norte Jorge_"Mortero"_Aravena Jardin_de_lacombe Litoral_Central Leomundo_de_Grecia Javier_Perez_Andújar Lagarejos_de_la_carballeda Komi_permio Jynx_(desambiguación) Jose_Juan_Inoto_Soto Juan_José_Plans_Martinez Kåre_Isaachsen_Willoch La_Maquina_de_Pinball Lazaro_Cardenas James_FitzJames,_1_Duque_de_Berwick_upon_Tweed Kunth KAS_(organización_política) José_López_Duque Kamov Jugendstil Isla_de_los_Vascos Jordy_Lucas Jose_Diego_Pastelero_Corbacho Juego_de_simulacion_política Janjero José_Neira_Gomez Jamrud Lepturus_incurvus Leonid_Vitaliévich_Kantoróvich L'Île-Bouchard Joan_Majó_Cruzate Liga_de_los_Tres_Emperadores Liciniano_de_cartagena José_Ricardo_de_Prada Liga_de_Campeones_de_la_UEFA_1978-79 Landnámabók Klaus_Hilpert La_Nación_(Costa_Rica) José_Gregorio_Suárez Iván_Arenas Lista_tuneles_de_Espana Lazaro_de_Betania La_sexta_3 La_Frontera_(Cuenca) L'assedio_di_Calais Les_Bauc_de_Provença Jorge_Beaucheff Jan_Huygen_van_Linschoten Johann_Joachim_Spalding Le_Hoodoo_Gurus L'enfant_et_les_sortileges Jose_Perez_de_Barradas Iván_Asen_I Liknites Laureano_Ruíz_Domínguez

html map