Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Ceilan São_Paulo_Transporte Selección_noruega_de_futbol Sebastián_Morquio Sainte-Radégonde Simphony Salix_lutea_var._platyphylla Tiro_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekin_2008 Saint_Julien-le-Vendomois The_Golden_Band Serafín_Estebanez_Calderon Saint-Alexandre Timócaris_(crater_lunar) Temporada_2010-11_de_la_NBA Sukashitrochus_lyallensis Sello_de_Guadalajara Tomosaburo_Kato Thomirey Shi_Shi_shi_shī_shi Taxi_to_the_dark_side Sinfonia_n.º_82_(Haydn) Shock_2 Sailauf Sébastien_Erhard Saint-Vigor-des-Mézerets Tatooine Sundown_(álbum) Take_A_Bow Stade_Brestois_29 Sorkura Sección_Amarilla The_Dirty_Mac Sangreda Sputnik-1 Saint_Julien_de_Concelles Sayre_(Oklahoma) Torino_FC San_Ramon_de_Roda San_Antonio_de_Santa_Ana_Galvao Tratado_Cañas-Juárez Torre_de_linares Sinfonía_concertante Sacra_Capilla_funeraria_de_El_Salvador_del_Mundo The_Visitors_(desambiguación) Santa_Teresa_(Nicaragua) SummerSlam_2009 San_Roman_(Candamo) Salvador_Gutierrez_Ordonez Sobredosis_de_TV Songo Tetrasomía_18p Tigrillos_de_la_uanl Thorectes_geminatus The_Big_Come_Up Spider_Man_Unlimited

html map