Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Baie-Comeau Balneario_Pehuen_Có Belo_horizonte Canopea_(bosque) BluPower Callejeros_viajeros CartoonNetwork Blood_II:_The_Chosen Bollo_de_Chelsea Beneath_The_Skin_Live_In_Paris Bombacho Banjos Calandria_aliblanca Blas_Pérez BY_Boötis Barıs Cavalli_(desambiguación) CD_La_Muela Carretera_federal Campo_de_oro Bienes_de_dominio_publico Bernadets_debat Casciotta_d'Urbino Bernabé_Rivera Bandera_de_san_salvador Batalla_del_Cabo_Spartivento Canciones_españolas Bojan_Dubljević Celle_Ligure Catedral_de_Funchal CEBPB Cervera_(Lerida) Centro_de_salud_mental_de_san_baudilio_de_llobregat Carl_von_Ossietzky Campeonato_nacional_de_Estados_Unidos_1895 Bibiana_Ballbè Bleeding_me Bryant_(Indiana) Campeonato_Mundial_de_Triatlón_de_1996 Capistrano Cantón_Santa_Lucía Años_1110_a._C. Casa_de_la_Memoria_de_Al_Andalus Bernardo_giner_de_los_ríos Bob_Daisley Castillo_de_Corduente Bouygues_Telécom_(equipo_ciclista) Benito_Juarez_(Macuspana,_Tabasco) Bohumil_Hrabal Beatriz_Merino Cedar_City,_Utah Canadair_CL-41_Tutor Buelligo Caracara_Negro Central_termica_de_Andorra

html map