Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fútbol_de_salon Funcion_de_densidad_de_probabilidad Tumor_venéreo_transmisible Unidad_periférica_de_Flórina Turnišće Fürstenau Rosières Gavril_balint Gerald_Eugene_Stano Iglesia_de_Santa_María_de_Azogue_(desambiguación) UFC_Fight_Night_Diaz_vs_Guillard Unión_matemática_internacional Rosendo_García_(sindicalista) Utero_arcuato Infiltrados Municipio_de_Rock_Creek Run_for_Cover Gabriel_Obertan Rolf_Randolf Turismo_en_Imbabura VINES_de_Banyan Ignatz_Urban Fundacion_Juan_Muñiz_Zapico Urbanus Unión_Latinoamericana Gelimero Resinas_de_intercambio_anionico Glorieta_de_Covadonga_(Sevilla) Frightened_Rabbit Ronika_Tandi Iittala Rumegies Gobernación_de_Hama SG_1000_Mark_III Tukultininurta_II Ruta_de_Rhode_Island_177 Funilandia Roberto_Jorge_Quieto GNU_Assembler Revolución_de_1905_(Argentina) Municipio_de_Ross_(condado_de_Lake,_Indiana) Municipio_de_Benton_(condado_de_Monroe,_Ohio) Fuerte_de_Braganza Indira_Páez Roman_Romanenko Rosanthus Germán_Arenas_y_Loayza Rinotraqueitis_bovina_infecciosa Ignacio_Jordan_Claudio_de_Asso_y_del_Rio Municipio_de_Bigelow_(condado_de_Marshall,_Kansas) Urohydrosis Rio_Boedo_(Lugo) Gajano Municipio_de_Richland_(condado_de_Miami,_Kansas) Gabriel_"el_Puma"_Goity

html map